United Chemi-Con E36D500HPC333MC67M
E36D500HPC333MC67M picture photo
Mfg. Part Number
E36D500HPC333MC67M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33000UF 20% 50V SCREW
Datasheet Download
E36D500HPC333MC67M.pdf
Availability of E36D500HPC333MC67M
QUANTITY
E36D500HPC333MC67M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D500HPC333MC67M
Internal Part NumberEIS-E36D500HPC333MC67M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU36D
PackagingBulk
Capacitance33000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)12.8 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current8.2A
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)2.625" (66.68mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D500HPC333MC67M
Related LinksE36D500HP, E36D500HPC333MC67M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D500HPC333MC67M Details Description
Related parts for E36D500HPC333MC67M
LED MATRIX CA 5X8 2.3" 585NM YLW datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE ASSY PWR-PWR 5 WIRE 42" datasheet.pdf
CONN HEADER R/A SGL 33POS GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 35.8VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 8VFDFPN datasheet.pdf
LCD CHAR 2X16 RGB TRANSFL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 180MA SOT363 datasheet.pdf