United Chemi-Con E36D500LPN254TEM9M
E36D500LPN254TEM9M picture photo
Mfg. Part Number
E36D500LPN254TEM9M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 250000UF 50V SCREW
Datasheet Download
E36D500LPN254TEM9M.pdf
Availability of E36D500LPN254TEM9M
QUANTITY
E36D500LPN254TEM9M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D500LPN254TEM9M
Internal Part NumberEIS-E36D500LPN254TEM9M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU36D
PackagingBulk
Capacitance250000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)8.625" (219.08mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D500LPN254TEM9M
Related LinksE36D500LP, E36D500LPN254TEM9M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D500LPN254TEM9M Details Description
Related parts for E36D500LPN254TEM9M
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
SSD 8GB 2.5" SATA datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 340MA 650 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
IC EEPROM 128BIT 400KHZ 8TDFN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 192KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 120V datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS INLINE SKT datasheet.pdf