United Chemi-Con E36D630LPN563TE92N
E36D630LPN563TE92N picture photo
Mfg. Part Number
E36D630LPN563TE92N
Brief Description
CAP ALUM 56000UF 63V SCREW
Datasheet Download
E36D630LPN563TE92N.pdf
Availability of E36D630LPN563TE92N
QUANTITY
E36D630LPN563TE92N Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D630LPN563TE92N
Internal Part NumberEIS-E36D630LPN563TE92N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
PackagingBulk
Capacitance56000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D630LPN563TE92N
Related LinksE36D630LP, E36D630LPN563TE92N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D630LPN563TE92N Details Description
Related parts for E36D630LPN563TE92N
IC DGTL POT QUAD 50K 20-TSSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 25X10MM VAPO 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 18POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 128LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 110PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf