United Chemi-Con E36D800HLN104MEE3M
E36D800HLN104MEE3M picture photo
Mfg. Part Number
E36D800HLN104MEE3M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100000UF 20% 80V SCREW
Datasheet Download
E36D800HLN104MEE3M.pdf
Availability of E36D800HLN104MEE3M
QUANTITY
E36D800HLN104MEE3M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D800HLN104MEE3M
Internal Part NumberEIS-E36D800HLN104MEE3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU36D
PackagingBulk
Capacitance100000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)5.5 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current21.42A
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D800HLN104MEE3M
Related LinksE36D800HL, E36D800HLN104MEE3M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D800HLN104MEE3M Details Description
Related parts for E36D800HLN104MEE3M
FUSE CERAMIC 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC POT DUAL 200K 256POS 16TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC FPGA 436 I/O 1152BGA datasheet.pdf
RES 562 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
AML54 1/2 ROCKER OPERATOR COVER datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 2% 0.8W 2010 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 28V datasheet.pdf