United Chemi-Con E37X401CPN472MEA5M
E37X401CPN472MEA5M picture photo
Mfg. Part Number
E37X401CPN472MEA5M
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
E37X401CPN472MEA5M.pdf
Availability of E37X401CPN472MEA5M
QUANTITY
E37X401CPN472MEA5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E37X401CPN472MEA5M
Internal Part NumberEIS-E37X401CPN472MEA5M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm
Lifetime @ Temp.1500 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current13.5A
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)4.173" (106.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E37X401CPN472MEA5M
Related LinksE37X401CP, E37X401CPN472MEA5M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E37X401CPN472MEA5M Details Description
Related parts for E37X401CPN472MEA5M
IC REG LDO 2.5V 0.25A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RECEPT 3POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
MODULE DDR2 256MB 240DIMM datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 173MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 1/8 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
CONN MINI UHF JACK 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 2AG datasheet.pdf