Omron Automation & Safety E3T-SR24-M1TJ 0.3M
E3T-SR24-M1TJ 0.3M picture photo
Mfg. Part Number
E3T-SR24-M1TJ 0.3M
Manufacturer
Product Category
Optical Sensors - Photoelectric, Industrial
Brief Description
SENSOR RETROREFL 0.3M DK ON PNP
Datasheet Download
E3T-SR24-M1TJ 0.3M.pdf
Availability of E3T-SR24-M1TJ 0.3M
QUANTITY
E3T-SR24-M1TJ 0.3M Order Process
Ship out your order
Specifications of E3T-SR24-M1TJ 0.3M
Internal Part NumberEIS-E3T-SR24-M1TJ 0.3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyOptical Sensors - Photoelectric, Industrial
SeriesE3T
Sensing MethodRetroreflective
Sensing Distance0.394" ~ 7.874" (10mm ~ 200mm) ADJ
Voltage - Supply12 V ~ 24 V
Response Time1ms
Output ConfigurationPNP - Open Collector/Dark-ON
Connection MethodConnector
Ingress ProtectionIEC IP67
Cable Length*
Light SourceInfrared (650nm)
Adjustment Type-
Operating Temperature-25°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E3T-SR24-M1TJ 0.3M
Related LinksE3T-SR24-, E3T-SR24-M1TJ 0.3M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E3T-SR24-M1TJ 0.3M Details Description
Related parts for E3T-SR24-M1TJ 0.3M
IC OCTAL PROTECTOR 18SOIC datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.4A D2PAK datasheet.pdf
IC LI-ION PWR MGMT 1CELL 10-SON datasheet.pdf
IGBT 600V 80A 305W TO247-3 datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 50V X7S SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS CABLE PIN datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AL datasheet.pdf
LJT 37C 37#22D PIN WALL RECP datasheet.pdf
47UF 200V 12,5X20MM 105C 3000H datasheet.pdf