Vishay/BCcomponents WKO472MCPCD0KR
WKO472MCPCD0KR picture photo
Mfg. Part Number
WKO472MCPCD0KR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
WKO472MCPCD0KR.pdf
Availability of WKO472MCPCD0KR
QUANTITY
WKO472MCPCD0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of WKO472MCPCD0KR
Internal Part NumberEIS-WKO472MCPCD0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesWKO
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WKO472MCPCD0KR
Related LinksWKO472M, WKO472MCPCD0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
WKO472MCPCD0KR Details Description
Related parts for WKO472MCPCD0KR
CONN HEADER .100 SINGL STR 24POS datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 3% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
RES SMD 2.3K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf