| Internal Part Number | EIS-E3T-ST12M | |
| PCN Design/Specification | Multiple Devices Nameplate May/2015 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Sensors, Transducers | |
| Family | Optical Sensors - Photoelectric, Industrial | |
| Series | E3T | |
| Sensing Method | Through-Beam | |
| Sensing Distance | 39.370" (1m) | |
| Voltage - Supply | 12 V ~ 24 V | |
| Response Time | 1ms | |
| Output Configuration | NPN - Open Collector/Dark-ON | |
| Connection Method | Cable | |
| Ingress Protection | IEC IP67 | |
| Cable Length | * | |
| Light Source | Infrared (650nm) | |
| Adjustment Type | Adjustable | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 55°C | |