Electroswitch E4C1505S
E4C1505S picture photo
Mfg. Part Number
E4C1505S
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY 15P-5POS OPEN FRM
Datasheet Download
E4C1505S.pdf
Availability of E4C1505S
QUANTITY
E4C1505S Order Process
Ship out your order
Specifications of E4C1505S
Internal Part NumberEIS-E4C1505S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
SeriesE4
Number of Positions2 ~ 5
Index StopsAdjustable
Number of Decks5
Number of Poles per Deck3
Circuit per Deck3P5T
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating9A (AC), 11A (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length47.63mm
Angle of Throw20°
Contact MaterialSilver (Ag)
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel145.36mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 9.78mm Dia
Operating Force, Torque-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E4C1505S
Related LinksE4C1, E4C1505S Datasheet, Electroswitch Distributor
E4C1505S Details Description
Related parts for E4C1505S
FIXED IND 3.3NH 260MA 320 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES 2 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER DL VERT GOLD 28POS datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 0.100 SMD R/A AU datasheet.pdf
CONN PIN HDR 2.5MM 5POS datasheet.pdf