Omron Automation & Safety E5AN-HPRR2BFM-500 AC100-240
E5AN-HPRR2BFM-500 AC100-240 picture photo
Mfg. Part Number
E5AN-HPRR2BFM-500 AC100-240
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V
Datasheet Download
E5AN-HPRR2BFM-500 AC100-240.pdf
Availability of E5AN-HPRR2BFM-500 AC100-240
QUANTITY
E5AN-HPRR2BFM-500 AC100-240 Order Process
Ship out your order
Specifications of E5AN-HPRR2BFM-500 AC100-240
Internal Part NumberEIS-E5AN-HPRR2BFM-500 AC100-240
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple devices Modification July/2013
Multiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesE5AN-H
TypeProcess, Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, PLII, R, S, T, U, W)
Input Range-200°C ~ 2300°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeAnalog, Relay (4)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
CommunicationsOption Cards Available
Number Of Characters Per Row5, 5, 4
Display TypeLCD - Tri Color Characters, Backlight
Display Characters - Height0.622" (15.80mm), 0.374" (9.50mm), 0.268" (6.80mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsSquare - 92.00mm x 92.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face), IP20 (Case), IP00 (Terminal)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
FeaturesEvent Input, Option Cards Available
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E5AN-HPRR2BFM-500 AC100-240
E5AN-HPRR2BFM-500 AC100-240 Details Description
Related parts for E5AN-HPRR2BFM-500 AC100-240
RELAY REED SPST 500MA 5V datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW SC75 datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.2V SSOP5 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/1.8V/1.2V 16MLF datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE MEGA 32V LOW TEMP 275A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
33UF 75V 9.53X28.58 AXI datasheet.pdf