Omron Automation & Safety E5ER-PRQ43F-FLK AC/DC24
E5ER-PRQ43F-FLK AC/DC24 picture photo
Mfg. Part Number
E5ER-PRQ43F-FLK AC/DC24
Brief Description
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT
Datasheet Download
E5ER-PRQ43F-FLK AC/DC24.pdf
Availability of E5ER-PRQ43F-FLK AC/DC24
QUANTITY
E5ER-PRQ43F-FLK AC/DC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of E5ER-PRQ43F-FLK AC/DC24
Internal Part NumberEIS-E5ER-PRQ43F-FLK AC/DC24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple devices Modification July/2013
Multiple Devices Nameplate May/2015
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesE5ER
TypeProcess, Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, R, S, T, U, W)
Input Range-200°C ~ 2300°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeAnalog, Relay (6), Voltage (External SSR) (2)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
CommunicationsRS-485 (CompoWay/F, Modbus)
Number Of Characters Per Row5, 5, 3
Display TypeLCD - Tri Color Characters, Backlight
Display Characters - Height0.374" (9.50mm), 0.283" (7.20mm), 0.283" (7.20mm)
Voltage - Supply24VAC/DC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 92.00mm x 45.00mm
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E5ER-PRQ43F-FLK AC/DC24
Related LinksE5ER-PRQ43F, E5ER-PRQ43F-FLK AC/DC24 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E5ER-PRQ43F-FLK AC/DC24 Details Description
Related parts for E5ER-PRQ43F-FLK AC/DC24
FIXED IND 820UH 2A 260 MOHM TH datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DL .156 LOPRO BLK datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
LOCK NUT, M16 X 1.5 NPB datasheet.pdf
CANMDM-51PH001M7 datasheet.pdf
CONN DSUB ADPTR FILTER 9POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.0043 UF 5 % 1600 VDC datasheet.pdf