Omron Automation & Safety E5GN-RT AC100-240
E5GN-RT AC100-240 picture photo
Mfg. Part Number
E5GN-RT AC100-240
Manufacturer
Product Category
Controllers - Process, Temperature
Brief Description
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V
Datasheet Download
E5GN-RT AC100-240.pdf
Availability of E5GN-RT AC100-240
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
E5GN-RT AC100-240 Order Process
Ship out your order
Specifications of E5GN-RT AC100-240
Internal Part NumberEIS-E5GN-RT AC100-240
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLE5GN 21/May/2014
PCN Design/SpecificationMultiple devices Modification July/2013
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyControllers - Process, Temperature
SeriesE5GN
TypeTemperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, PLII, R, S, T, U, W)
Input Range-200°C ~ 2300°C, 0 ~ 50mV
Output TypeRelay
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
Communications-
Number Of Characters Per Row4, 4
Display TypeLCD - Dual Color Characters, Backlight
Display Characters - Height0.295" (7.50mm), 0.142" (3.60mm)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 45.00mm x 22.20mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face), IP20 (Case), IP00 (Terminal)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E5GN-RT AC100-240
Related LinksE5GN-RT , E5GN-RT AC100-240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E5GN-RT AC100-240 Details Description
Related parts for E5GN-RT AC100-240
CONN RECEPT 50POS .8MM W/BOSS datasheet.pdf
IC OCTAL D TRANSP LATCH 20DHVQFN datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 650KHZ 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC SMB datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 4DIG GREEN CC 0.56" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 90V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf