FFF E713015000J0G
E713015000J0G picture photo
Mfg. Part Number
E713015000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB WIR PRO 90D SOL
Datasheet Download
E713015000J0G.pdf
Availability of E713015000J0G
QUANTITY
E713015000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of E713015000J0G
Internal Part NumberEIS-E713015000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,080
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesE7
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level13
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge14-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E713015000J0G
Related LinksE71301, E713015000J0G Datasheet, FFF Distributor
E713015000J0G Details Description
Related parts for E713015000J0G
IC MPU/RESET CIRC 2.70V SC70-4 datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MODULE BASIC STAMP COLLECTION datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 5A GP20 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.6A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
SHELF FIXED 24X17.4X3.47" BLACK datasheet.pdf
CABLE 4POS R/A SOCKET 5M datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
OSC MEMS 106.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf