United Chemi-Con E91F351VNT222MUA5T
E91F351VNT222MUA5T picture photo
Mfg. Part Number
E91F351VNT222MUA5T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
E91F351VNT222MUA5T.pdf
Availability of E91F351VNT222MUA5T
QUANTITY
E91F351VNT222MUA5T Order Process
Ship out your order
Specifications of E91F351VNT222MUA5T
Internal Part NumberEIS-E91F351VNT222MUA5T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series91F
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)49 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7.1A
Impedance-
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
Size / Dimension1.772" Dia (45.00mm)
Height - Seated (Max)4.232" (107.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 5 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E91F351VNT222MUA5T
Related LinksE91F351VN, E91F351VNT222MUA5T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E91F351VNT222MUA5T Details Description
Related parts for E91F351VNT222MUA5T
TERM WW 3-LEV/.042X.700"1PKG=100 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN AMPOWER TERM 2/0AWG 90DEG datasheet.pdf
END PIECE FOR COVER NUC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
MICROFIT BMI RA DR HDR 30AU datasheet.pdf
PAC-GF30-SD15-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
4P 6C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
CLAMP BEAM 1/8"-1/4" FLANGE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf