United Chemi-Con E92F351VND122MA80T
E92F351VND122MA80T picture photo
Mfg. Part Number
E92F351VND122MA80T
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 350V SNAP
Datasheet Download
E92F351VND122MA80T.pdf
Availability of E92F351VND122MA80T
QUANTITY
E92F351VND122MA80T Order Process
Ship out your order
Specifications of E92F351VND122MA80T
Internal Part NumberEIS-E92F351VND122MA80T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series92F
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)90 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.9A
Impedance-
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)3.248" (82.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 4 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E92F351VND122MA80T
Related LinksE92F351VN, E92F351VND122MA80T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E92F351VND122MA80T Details Description
Related parts for E92F351VND122MA80T
CONN PLUG 10POS W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS .100" SGL PCB datasheet.pdf
RES 154 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 12POS 6MM datasheet.pdf
M805 12C 12#16 SKT RECP OM datasheet.pdf
8200UF 35V 30X30 datasheet.pdf