Vishay/Dale RWR81S2R70FRBSL
RWR81S2R70FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S2R70FRBSL
Brief Description
RES 2.7 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S2R70FRBSL.pdf
Availability of RWR81S2R70FRBSL
QUANTITY
RWR81S2R70FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S2R70FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S2R70FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.7
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)