United Chemi-Con E92F451VNT222MCA5T
E92F451VNT222MCA5T picture photo
Mfg. Part Number
E92F451VNT222MCA5T
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
E92F451VNT222MCA5T.pdf
Availability of E92F451VNT222MCA5T
QUANTITY
E92F451VNT222MCA5T Order Process
Ship out your order
Specifications of E92F451VNT222MCA5T
Internal Part NumberEIS-E92F451VNT222MCA5T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
Series92F
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)38 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current12.1A
Impedance-
Lead Spacing0.984" (25.00mm)
Size / Dimension1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max)4.232" (107.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 5 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E92F451VNT222MCA5T
Related LinksE92F451VN, E92F451VNT222MCA5T Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E92F451VNT222MCA5T Details Description
Related parts for E92F451VNT222MCA5T
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
VHDM BP 6R 25C ADV MATE CHEV datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 500 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
ER 7C 7#12 SKT PLUG RTANG datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf