| Internal Part Number | EIS-EADCT056GA2 | |
| Standard Package | 13 | |
| Series | - | |
| Number of Characters | 3 | |
| Size / Dimension | 0.748" H x 1.484" W x 0.315" D (19.00mm x 37.70mm x 8.00mm) | |
| Digit/Alpha Size | 0.56" (14.22mm) | |
| Display Type | 7-Segment | |
| Common Pin | Common Anode | |
| Color | Yellow-Green | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2V | |
| Current - Test | 20mA | |
| Millicandela Rating | 6.4mcd | |
| Wavelength - Peak | 575nm | |
| Power Dissipation (Max) | 60mW | |
| Package / Case | 12-DIP (0.600", 15.24mm) | |