| Internal Part Number | EIS-EAST1608GA4 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | LED Indication - Discrete | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Color | Green | |
| Lens Color | Colorless | |
| Lens Transparency | Clear | |
| Millicandela Rating | 20mcd | |
| Lens Style/Size | Rectangle with Flat Top, 1.20mm x 0.80mm | |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.05V | |
| Current - Test | 20mA | |
| Viewing Angle | 100° | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Wavelength - Dominant | 562nm | |
| Wavelength - Peak | 561nm | |
| Features | - | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 2-SMD | |
| Size / Dimension | 1.60mm L x 0.80mm W | |
| Height (Max) | 0.90mm | |