Vishay/Dale EB72D-SE1060X
EB72D-SE1060X picture photo
Mfg. Part Number
EB72D-SE1060X
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGEBOARD DUAL 20POS 5A
Datasheet Download
EB72D-SE1060X.pdf
Availability of EB72D-SE1060X
QUANTITY
EB72D-SE1060X Order Process
Ship out your order
Specifications of EB72D-SE1060X
Internal Part NumberEIS-EB72D-SE1060X
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
SeriesEB7D
PackagingBulk
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row20
Number of Positions40
Card Thickness0.054" ~ 0.071" (1.37mm ~ 1.80mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Contact TypeFull Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.128" (3.25mm) Dia
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Material - Insulation-
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EB72D-SE1060X
Related LinksEB72D-, EB72D-SE1060X Datasheet, Vishay/Dale Distributor
EB72D-SE1060X Details Description
Related parts for EB72D-SE1060X
CABLE TIE INLINE 124# BTTR 14.1" datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LOW PASS FILTER 902MHZ 0805 SMD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 630V NP0 1812 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 3A DO201AD datasheet.pdf
LED T3 1/4 BAY WHITE 12VAC/DC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS 1MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf