Sullins Connector Solutions EBA14DREI
EBA14DREI picture photo
Mfg. Part Number
EBA14DREI
Brief Description
CONN EDGECARD 28POS .125"
Datasheet Download
EBA14DREI.pdf
Availability of EBA14DREI
QUANTITY
EBA14DREI Order Process
Ship out your order
Specifications of EBA14DREI
Internal Part NumberEIS-EBA14DREI
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row14
Number of Positions28
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBA14DREI
Related LinksEBA1, EBA14DREI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBA14DREI Details Description
Related parts for EBA14DREI
IDC CABLE- AKN14A/ AE14M / AKN14 datasheet.pdf
SWITCH MINI SPST HINGE LVR.187QC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 150V 0606 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 14A PPAK SO-8 datasheet.pdf
TRANS 2NPN 20V 0.015A SSMINI6 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
7+7 DIL CABLE HOOD KIT datasheet.pdf
FERRITE CHIP 80 OHM 550MA 0603 datasheet.pdf