Vishay/BCcomponents SFR16S0002611FR500
SFR16S0002611FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002611FR500
Brief Description
RES 2.61K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002611FR500.pdf
Availability of SFR16S0002611FR500
QUANTITY
SFR16S0002611FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002611FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002611FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002611FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002611FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002611FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0002611FR500
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2SMD datasheet.pdf
BOARD DEMO AS5245 datasheet.pdf
CONN PLUG 2 POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 294 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 10MA 1.5 OHM SMD datasheet.pdf
HOLD DOWN TERMINAL datasheet.pdf
MKP 4.7UF 5% 850VDC DRAWING T5 datasheet.pdf