Sullins Connector Solutions EBA18DRMS-S288
EBA18DRMS-S288 picture photo
Mfg. Part Number
EBA18DRMS-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .125"
Datasheet Download
EBA18DRMS-S288.pdf
Availability of EBA18DRMS-S288
QUANTITY
EBA18DRMS-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBA18DRMS-S288
Internal Part NumberEIS-EBA18DRMS-S288
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBA18DRMS-S288
Related LinksEBA18DR, EBA18DRMS-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBA18DRMS-S288 Details Description
Related parts for EBA18DRMS-S288
IC OPAMP GP 350KHZ RRO 14SO datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 39POS datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 630V CH 1206 datasheet.pdf
RES SMD 648.5OHM 0.01% 0.8W 2010 datasheet.pdf
MICRO 21C P 24" RBW NI datasheet.pdf