Sullins Connector Solutions EBA50DCSI
EBA50DCSI picture photo
Mfg. Part Number
EBA50DCSI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .125"
Datasheet Download
EBA50DCSI.pdf
Availability of EBA50DCSI
QUANTITY
EBA50DCSI Order Process
Ship out your order
Specifications of EBA50DCSI
Internal Part NumberEIS-EBA50DCSI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBA50DCSI
Related LinksEBA5, EBA50DCSI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBA50DCSI Details Description
Related parts for EBA50DCSI
CASE PLSTC BLK 10.79"L X 9.76"W datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 85A DO203AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
FUSE 32A 690V 000/80 GR UC datasheet.pdf
MCU 16BIT 256K FLASH 144QFP datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 208PQFP datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf