Sullins Connector Solutions EBA50DCTT
EBA50DCTT picture photo
Mfg. Part Number
EBA50DCTT
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .125"
Datasheet Download
EBA50DCTT.pdf
Availability of EBA50DCTT
QUANTITY
EBA50DCTT Order Process
Ship out your order
Specifications of EBA50DCTT
Internal Part NumberEIS-EBA50DCTT
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBA50DCTT
Related LinksEBA5, EBA50DCTT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBA50DCTT Details Description
Related parts for EBA50DCTT
CAP CER 6800PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 185MA 1.3 OHM datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 350MA 2.3 OHM datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
DIODE STUD MNT 240A 600V DO-9 datasheet.pdf
LIGHT CURTAIN ARM/FOOT 630MM datasheet.pdf
BOARD DEV SMARTG100 GSM/GPRS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf