Sullins Connector Solutions EBC10DCSN
EBC10DCSN picture photo
Mfg. Part Number
EBC10DCSN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
EBC10DCSN.pdf
Availability of EBC10DCSN
QUANTITY
EBC10DCSN Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC10DCSN
Internal Part NumberEIS-EBC10DCSN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC10DCSN
Related LinksEBC1, EBC10DCSN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC10DCSN Details Description
Related parts for EBC10DCSN
Crystal 4.0000MHz 30ppm 20pF 150 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 500V 1111 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.15A 29 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.5A SOT23-5 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
Z-PACK/A RAMH.110P datasheet.pdf
TV 29C 29#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
330UF 16V 10,3X32,0MM 125C 20000 datasheet.pdf