Sullins Connector Solutions EBC10DRXN-S734
EBC10DRXN-S734 picture photo
Mfg. Part Number
EBC10DRXN-S734
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
EBC10DRXN-S734.pdf
Availability of EBC10DRXN-S734
QUANTITY
EBC10DRXN-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC10DRXN-S734
Internal Part NumberEIS-EBC10DRXN-S734
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC10DRXN-S734
Related LinksEBC10DR, EBC10DRXN-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC10DRXN-S734 Details Description
Related parts for EBC10DRXN-S734
RES SMD 24.3 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 25 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TERM SPLICE LONG BAR datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACT 125V datasheet.pdf
IR-550-216-FOOT-SWTCH-ASY datasheet.pdf
CAP FILM 180PF 2% 630VDC AXIAL datasheet.pdf