Sullins Connector Solutions EBC10MMDN
EBC10MMDN picture photo
Mfg. Part Number
EBC10MMDN
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .100"
Datasheet Download
EBC10MMDN.pdf
Availability of EBC10MMDN
QUANTITY
EBC10MMDN Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC10MMDN
Internal Part NumberEIS-EBC10MMDN
PackagingTray
Card TypeFits Female Edgecards
GenderMale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact Type-
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC10MMDN
Related LinksEBC1, EBC10MMDN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC10MMDN Details Description
Related parts for EBC10MMDN
HOOK-UP STRND 12AWG RED 50' datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR DO34 datasheet.pdf
DIODE PIN GP 200V SOT-23 datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 1.5A 8DFN datasheet.pdf