Sullins Connector Solutions EBC15DRSI
EBC15DRSI picture photo
Mfg. Part Number
EBC15DRSI
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .100"
Datasheet Download
EBC15DRSI.pdf
Availability of EBC15DRSI
QUANTITY
EBC15DRSI Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC15DRSI
Internal Part NumberEIS-EBC15DRSI
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC15DRSI
Related LinksEBC1, EBC15DRSI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC15DRSI Details Description
Related parts for EBC15DRSI
CBL RIBN 11COND 0.079 GRAY 100' datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 110 OHM 1206 datasheet.pdf
2.00MM UNSHROUDED HDR datasheet.pdf
DIN RA HEADER F datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 18W datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 600VDC SCREW datasheet.pdf
INVERTER 0.2KW 200V 3PHS W/BR datasheet.pdf
PLUGGABLE SURGE ARRESTER datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf