Sullins Connector Solutions EBC15DRTN
EBC15DRTN picture photo
Mfg. Part Number
EBC15DRTN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
EBC15DRTN.pdf
Availability of EBC15DRTN
QUANTITY
EBC15DRTN Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC15DRTN
Internal Part NumberEIS-EBC15DRTN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC15DRTN
Related LinksEBC1, EBC15DRTN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC15DRTN Details Description
Related parts for EBC15DRTN
RES SMD 76.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 5TSOP datasheet.pdf
HEADER 46POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CAP CER 330PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 535MA 700 MOHM datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 0.3W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 400 OHM 1% 10W datasheet.pdf