Sullins Connector Solutions EBC19DRXN
EBC19DRXN picture photo
Mfg. Part Number
EBC19DRXN
Brief Description
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
EBC19DRXN.pdf
Availability of EBC19DRXN
QUANTITY
EBC19DRXN Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC19DRXN
Internal Part NumberEIS-EBC19DRXN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row19
Number of Positions38
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC19DRXN
Related LinksEBC1, EBC19DRXN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC19DRXN Details Description
Related parts for EBC19DRXN
IC SWITCH QUAD 1X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS R/A TIN SMD datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 806K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.28K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 4K EEPROM 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 96POS 4ROW GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES SMD 100M OHM 5% 1.5W 4020 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf