Sullins Connector Solutions EBC22DCAI-S189
EBC22DCAI-S189 picture photo
Mfg. Part Number
EBC22DCAI-S189
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS R/A .100 SLD
Datasheet Download
EBC22DCAI-S189.pdf
Availability of EBC22DCAI-S189
QUANTITY
EBC22DCAI-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC22DCAI-S189
Internal Part NumberEIS-EBC22DCAI-S189
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC22DCAI-S189
Related LinksEBC22DC, EBC22DCAI-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC22DCAI-S189 Details Description
Related parts for EBC22DCAI-S189
IC SYNTHESIZER RF1/RF2 24TSSOP datasheet.pdf
IC DAC 14BIT MPU COMP 28-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
LGH 1 MLD END ELECT LEAD datasheet.pdf
PT FO 2.0MM OFNR SM LC SC YEL datasheet.pdf