Sullins Connector Solutions EBC22DRST-S273
EBC22DRST-S273 picture photo
Mfg. Part Number
EBC22DRST-S273
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
EBC22DRST-S273.pdf
Availability of EBC22DRST-S273
QUANTITY
EBC22DRST-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC22DRST-S273
Internal Part NumberEIS-EBC22DRST-S273
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingTray
Number of Positions44
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC22DRST-S273
Related LinksEBC22DR, EBC22DRST-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC22DRST-S273 Details Description
Related parts for EBC22DRST-S273
RES SMD 6.8K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 5A 22.2 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 1.21M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 24VDC SLD SWCH datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.022UF 16V X5R 0504 datasheet.pdf
CABLE MALE RCPT 5POS 1' PNL MNT datasheet.pdf
RES 3.01M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN HDR 56POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf