Sullins Connector Solutions EBC22DTAS
EBC22DTAS picture photo
Mfg. Part Number
EBC22DTAS
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS .100"
Datasheet Download
EBC22DTAS.pdf
Availability of EBC22DTAS
QUANTITY
EBC22DTAS Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC22DTAS
Internal Part NumberEIS-EBC22DTAS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingTray
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC22DTAS
Related LinksEBC2, EBC22DTAS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC22DTAS Details Description
Related parts for EBC22DTAS
FIXED IND 2.2UH 600MA 130 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TURQ SPST HINGE GOLD WIRE datasheet.pdf
CONN HEADR 30POS DUAL R/A GOLD datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A 5DDPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf