Sullins Connector Solutions EBC25DCMI-S288
EBC25DCMI-S288 picture photo
Mfg. Part Number
EBC25DCMI-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND
Datasheet Download
EBC25DCMI-S288.pdf
Availability of EBC25DCMI-S288
QUANTITY
EBC25DCMI-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC25DCMI-S288
Internal Part NumberEIS-EBC25DCMI-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC25DCMI-S288
Related LinksEBC25DC, EBC25DCMI-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC25DCMI-S288 Details Description
Related parts for EBC25DCMI-S288
CONN RCPT 46POS .100" DBL PCB datasheet.pdf
RES SMD 2.4M OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RCM4510W DEV KIT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 57POS SKT datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
DIA 3MM 2MM PW NPN NO datasheet.pdf
INV MJ,1X2,PNL GRND, LED (Y/Y) datasheet.pdf
22000UF 16V 22X50 datasheet.pdf