Sullins Connector Solutions EBC36DRXS
EBC36DRXS picture photo
Mfg. Part Number
EBC36DRXS
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
EBC36DRXS.pdf
Availability of EBC36DRXS
QUANTITY
EBC36DRXS Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC36DRXS
Internal Part NumberEIS-EBC36DRXS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC36DRXS
Related LinksEBC3, EBC36DRXS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC36DRXS Details Description
Related parts for EBC36DRXS
VARISTOR 805V 70KA DISC 60MM datasheet.pdf
M37471E8-XXXFP PROGRAMMING ADAPT datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 33MA 42 OHM TH datasheet.pdf
RES 6.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 150MW 0603 datasheet.pdf
IC BUCK PMU TRPL 2A 36WQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
HEAVY DUTY MOUNT .5" datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT SKT datasheet.pdf