Sullins Connector Solutions EBC65DCSH
EBC65DCSH picture photo
Mfg. Part Number
EBC65DCSH
Brief Description
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD
Datasheet Download
EBC65DCSH.pdf
Availability of EBC65DCSH
QUANTITY
EBC65DCSH Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC65DCSH
Internal Part NumberEIS-EBC65DCSH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row65
Number of Positions130
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC65DCSH
Related LinksEBC6, EBC65DCSH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC65DCSH Details Description
Related parts for EBC65DCSH
AC/DC CONVERTER 28V 65W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 6.98M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 800KHZ RRO SC70-6 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 25A TO252 datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
PWRBLADE VERT REC datasheet.pdf
Connector Header, Top or Bottom Entry 96 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf