Sullins Connector Solutions EBM10DRST-S273
EBM10DRST-S273 picture photo
Mfg. Part Number
EBM10DRST-S273
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
EBM10DRST-S273.pdf
Availability of EBM10DRST-S273
QUANTITY
EBM10DRST-S273 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM10DRST-S273
Internal Part NumberEIS-EBM10DRST-S273
Number of Positions20
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM10DRST-S273
Related LinksEBM10DR, EBM10DRST-S273 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM10DRST-S273 Details Description
Related parts for EBM10DRST-S273
CONN PIN 24-28AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
IC CLK GEN I2C BUS PROG 24QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
IC REG CTRL BST FLYBK INV 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.5% 1/10W 1608 datasheet.pdf