Sullins Connector Solutions EBM10DRYF
EBM10DRYF picture photo
Mfg. Part Number
EBM10DRYF
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
EBM10DRYF.pdf
Availability of EBM10DRYF
QUANTITY
EBM10DRYF Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM10DRYF
Internal Part NumberEIS-EBM10DRYF
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM10DRYF
Related LinksEBM1, EBM10DRYF Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM10DRYF Details Description
Related parts for EBM10DRYF
COMPONENT CLIPS MOLDED 1 3/8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8-SOIC datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 0.050 GRAY 275' datasheet.pdf
HOUSING UPPER FOR PCB TERM BLOCK datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf