Sullins Connector Solutions EBM18DSEF-S243
EBM18DSEF-S243 picture photo
Mfg. Part Number
EBM18DSEF-S243
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET
Datasheet Download
EBM18DSEF-S243.pdf
Availability of EBM18DSEF-S243
QUANTITY
EBM18DSEF-S243 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM18DSEF-S243
Internal Part NumberEIS-EBM18DSEF-S243
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM18DSEF-S243
Related LinksEBM18DS, EBM18DSEF-S243 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM18DSEF-S243 Details Description
Related parts for EBM18DSEF-S243
CAP TANT 47UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 33K OHM 2506 datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
HINGED GUARD datasheet.pdf
CAP FILM 0.013 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf