Sullins Connector Solutions EBM30DCBT
EBM30DCBT picture photo
Mfg. Part Number
EBM30DCBT
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
EBM30DCBT.pdf
Availability of EBM30DCBT
QUANTITY
EBM30DCBT Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM30DCBT
Internal Part NumberEIS-EBM30DCBT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM30DCBT
Related LinksEBM3, EBM30DCBT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM30DCBT Details Description
Related parts for EBM30DCBT
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 7W datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 30MA 700 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
TRANS FLYBACK LT3748 15UH SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS SKT datasheet.pdf