Sullins Connector Solutions EBM36DRMT-S288
EBM36DRMT-S288 picture photo
Mfg. Part Number
EBM36DRMT-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND
Datasheet Download
EBM36DRMT-S288.pdf
Availability of EBM36DRMT-S288
QUANTITY
EBM36DRMT-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM36DRMT-S288
Internal Part NumberEIS-EBM36DRMT-S288
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM36DRMT-S288
Related LinksEBM36DR, EBM36DRMT-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM36DRMT-S288 Details Description
Related parts for EBM36DRMT-S288
TRANS HF NPN 15V 1300MHZ E-LINE datasheet.pdf
IDC CABLE - MKC20K/MC20M/MCF20K datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 4V 1411 datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CONTACT SOCKET 14AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
CONTROL VOLT CNTRL 20-80VAC/DC datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf