Sullins Connector Solutions EBM43DSSN
EBM43DSSN picture photo
Mfg. Part Number
EBM43DSSN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 86POS .156"
Datasheet Download
EBM43DSSN.pdf
Availability of EBM43DSSN
QUANTITY
EBM43DSSN Order Process
Ship out your order
Specifications of EBM43DSSN
Internal Part NumberEIS-EBM43DSSN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row43
Number of Positions86
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBM43DSSN
Related LinksEBM4, EBM43DSSN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBM43DSSN Details Description
Related parts for EBM43DSSN
IC SRAM 4MBIT 10NS 48VFBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 16A 3-5.5VIN HI-SPEED datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 4.3A TO-220FP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 1K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 20DIP datasheet.pdf
SS TIMR RPT CYCLE, 100S ADJ, 24V datasheet.pdf
EVAL BOARD VENUS GPS W/SMA CONN datasheet.pdf
IC PROM PROG C-TEMP 5V 8-DIP datasheet.pdf