Vishay/Dale EBT156-15B2W
EBT156-15B2W picture photo
Mfg. Part Number
EBT156-15B2W
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGEBOARD SINGLE 15POS 5A
Datasheet Download
EBT156-15B2W.pdf
Availability of EBT156-15B2W
QUANTITY
EBT156-15B2W Order Process
Ship out your order
Specifications of EBT156-15B2W
Internal Part NumberEIS-EBT156-15B2W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
SeriesEBT156
PackagingBulk
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Contact Type-
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-
Material - InsulationPhenol Formaldehyde (Phenolic), Glass Filled
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBT156-15B2W
Related LinksEBT156, EBT156-15B2W Datasheet, Vishay/Dale Distributor
EBT156-15B2W Details Description
Related parts for EBT156-15B2W
IC DCP SNGL 10K 8-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC REG CHARGE PUMP 5V 0.14A 6SON datasheet.pdf
RES 825K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.05K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 39POS STRGHT PIN datasheet.pdf