GE Critical Power EBVW020A0B64Z
EBVW020A0B64Z picture photo
Mfg. Part Number
EBVW020A0B64Z
Brief Description
DC/DC CONVRT 12V 20A 1/8TH BRICK
Datasheet Download
EBVW020A0B64Z.pdf
Availability of EBVW020A0B64Z
QUANTITY
EBVW020A0B64Z Order Process
Ship out your order
Specifications of EBVW020A0B64Z
Internal Part NumberEIS-EBVW020A0B64Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
FamilyDC DC Converters
SeriesBarracuda™ EBVW020A0B
PackagingBulk
TypeIntermediate Bus Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series240W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesWith Remote On/Off and UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.44" H (58.4mm x 22.8mm x 11.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency95.2%
Power (Watts) - Max240W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBVW020A0B64Z
Related LinksEBVW02, EBVW020A0B64Z Datasheet, GE Critical Power Distributor
EBVW020A0B64Z Details Description
Related parts for EBVW020A0B64Z
IC TXRX CEPT PRIM RATE IND 40DIP datasheet.pdf
CAP 1F -20% +80% 5.5V T/H datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 135MHZ 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
RES 368K OHM 1/20W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 82K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.16A 39 MOHM datasheet.pdf
DSUB 25 F PCB STR G50 TIN datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Virtex⑩-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf