Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) EC95G104W
EC95G104W picture photo
Mfg. Part Number
EC95G104W
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC 100K OHM BEAD
Datasheet Download
EC95G104W.pdf
Availability of EC95G104W
QUANTITY
EC95G104W Order Process
Ship out your order
Specifications of EC95G104W
Internal Part NumberEIS-EC95G104W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesEC95
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C100k
Resistance Tolerance-
B Value Tolerance-
B0/50-
B25/50-
B25/75-
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Power - Max75mW
Length - Lead Wire2.50" (63.50mm)
Mounting TypeFree Hanging
Package / CaseBead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EC95G104W
Related LinksEC95, EC95G104W Datasheet, Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) Distributor
EC95G104W Details Description
Related parts for EC95G104W
TERMINATION KIT ST PREMIUM datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
04P SL156 HSG W/LR & TAB W/O#2 datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC SC70-5 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
WLAN 11B/G/N/AC FEM(PA+LNA+SP3T) datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 150W datasheet.pdf