Panasonic Electronic Components ECA-1AHG332
ECA-1AHG332 picture photo
Mfg. Part Number
ECA-1AHG332
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
ECA-1AHG332.pdf
Availability of ECA-1AHG332
QUANTITY
ECA-1AHG332 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-1AHG332
Internal Part NumberEIS-ECA-1AHG332
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNHG
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)