Panasonic Electronic Components ECA-1AHG472B
ECA-1AHG472B picture photo
Mfg. Part Number
ECA-1AHG472B
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
ECA-1AHG472B.pdf
Availability of ECA-1AHG472B
QUANTITY
ECA-1AHG472B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-1AHG472B
Internal Part NumberEIS-ECA-1AHG472B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNHG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.26A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-1AHG472B
Related LinksECA-1A, ECA-1AHG472B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-1AHG472B Details Description
Related parts for ECA-1AHG472B
MOSFET N/P-CH 20V CHIPFET datasheet.pdf
IC FPGA 268 I/O 388BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.110" 3MM 2LD datasheet.pdf
ROUND SPACER #2 ACETAL 25MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS CABLE SKT datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS SKT datasheet.pdf
PROCESSOR 500MHZ datasheet.pdf