Panasonic Electronic Components ECA-1CM330
ECA-1CM330 picture photo
Mfg. Part Number
ECA-1CM330
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
ECA-1CM330.pdf
Availability of ECA-1CM330
QUANTITY
ECA-1CM330 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-1CM330
Internal Part NumberEIS-ECA-1CM330
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesM
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current110mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-1CM330
Related LinksECA-1, ECA-1CM330 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-1CM330 Details Description
Related parts for ECA-1CM330
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN COAX PLUG STR CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRANS RF NPN 45GHZ 4.7V TSFP4 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 6POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf
TM40-22 FEED ROD CHECK NUT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP6T datasheet.pdf
TERMINAL MARKER datasheet.pdf
CYLINDER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf