Panasonic Electronic Components ECA-1EM102B
ECA-1EM102B picture photo
Mfg. Part Number
ECA-1EM102B
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
ECA-1EM102B.pdf
Availability of ECA-1EM102B
QUANTITY
ECA-1EM102B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-1EM102B
Internal Part NumberEIS-ECA-1EM102B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package500
SeriesM
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current850mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-1EM102B
Related LinksECA-1, ECA-1EM102B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-1EM102B Details Description
Related parts for ECA-1EM102B
LED YELLOW DIFF 5X2MM RECT T/H datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 1.47M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 155VIN 18.5VOUT 25W datasheet.pdf
CONN HEADER .35MM 52POS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 50V SMD datasheet.pdf